Odwiedź nas

ul.Mickiewicza 8
47-100 Strzelce Opolskie

Skontaktuj się z nami

+48 721 461 023
gabinet@twojapodolog.pl

Paznokcie wrastające

Jeżeli boli Cię palec, to dobrze trafiłeś. Masz paznokcia, który każdego dnia sprawia Ci ból oraz dyskomfort w chodzeniu? Czy zastanawiasz się, co można z nim zrobić, gdzie szukać profesjonalnej pomocy?

Jak leczyć wrastające paznokcie?

Otóż na pewno warto udać się do gabinetu podologicznego, gdzie sytuacja zostanie opanowana BEZBOLEŚNIE. Opieka podologa nad paznokciem wrastającym jest bezcenna i konieczna! Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat metod leczenia paznokci wrastających, to zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Dlaczego paznokieć wrasta?

Paznokieć wrastający charakteryzuje się nieprawidłowym kształtem płytki paznokciowej. W porównaniu z płytka prawidłową, wrastający paznokieć jest tak ułożony, że jego boczne krawędzie wrastają w skórę, która otacza paznokieć, tzw. wał okołopaznokciowy. Najczęstsze przyczyny pojawienia się tej dolegliwości to: noszenie butów z wąskimi czubkami, nadwaga, ciąża, płaskostopie poprzeczne, koślawość, jak również nieprawidłowy sposób skracania płytki paznokciowej. Istotne również są predyspozycje wrodzone oraz możliwość odziedziczenia dolegliwości po przodkach.

Wrastający paznokieć i jego etapy rozwoju:

  1. w pierwszej fazie podczas chodzenia odczuwasz lekki dyskomfort,
  2. następnie towarzyszy nam silniejszy ból, odczucie w bucie jakby nam coś „przeszkadzało”,
  3. kolejny etap to mocny ból palca odczuwany podczas chodzenia, gdy założymy buty,
  4. palec robi się zaróżowiony lub czerwony i na tym etapie, jeśli nie zareagujesz wizytą u podologa, to powstanie mała ranka,
  5. w ostatniej fazie pojawia się krew, ropiejąca rana, która utrudnia chodzenie i to jest już ostatni dzwonek aby udać się do podologa!

Pamiętaj, że nie leczony wrastający paznokieć niesie za sobą szereg powikłań, min. zakażenia gronkowcem. Wtedy leczenie znacznie się wydłuża.

Paznokieć wkręcający się

Rozróżniamy też paznokieć wkręcający, który przyjmuje kształt zwinięty w rurkę, charakteryzujący się podobnymi odczuciami bolesnymi, jak w przypadku paznokcia wrastającego. Przyczyną takiego stanu paznokcia jest głownie biomechanika, która powoduje deformację kostną paliczków dystalnych. Ciasne buty oraz złe obcinanie paznokci nie mają wpływu w tym przypadku na kształt płytki paznokciowej.

Metody leczenia wrastającego paznokcia

Jedną z metod leczenia paznokci jest założenie klamry na płytkę paznokciową oraz kostka Arkady. Nie obawiaj się tego rozwiązania. Założenie klamry, jak i jej noszenie przyniesie Tobie natychmiastową ulgę.

Należy też wspomnieć, że w niektórych przypadkach wykonana może zostać plastyka wału okołopaznokciowego.

Niezbędnym etapem przy terapii wrastających paznokci jest zbadanie stopy przez fizjoterapeutę w celu zdiagnozowania ułożenia stóp oraz ewentualnego ich skorygowania.

Jeśli chcesz więcej wiedzieć na temat terapii z klamrami zapraszamy do lektury.

Czas terapii

Czas leczenia wrastających paznokci jest indywidualny i ciężko jednoznacznie określić- jak długo? Wpływ na to ma wiele czynników. Może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy ,jest to uzależnione od rozwoju schorzenia. Na efektywny i szybki przebieg terapii ma ogromny wpływ współpraca pacjenta z podologiem, w dostosowaniu się do zaleceń domowych na skuteczne wyeliminowanie przyczyn ,które kluczowy mają w pływ na tempo leczenia.

Po wyleczeniu paznokcia wrastającego przez podologa poczujesz:

Zarówno paznokieć wrastający, jak i wkręcający mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto skonsultować się z naszym podologiem, czyli specjalistą zajmującym się zdrowiem naszych stóp. Nie zwlekaj i umów się już dziś na wizytę do podologa w nowoczesnej Klinice Podologicznej Małgorzaty Brolik przy ul. Powstańców Śląskich 6/1 w Strzelcach Opolskich.

Wrastanie paznokcia - podsumowanie:

Cena zabiegu: od 170 zł.

Czas trwania zabiegu: 15-45 min.

Przygotowanie do zabiegu:

– nie moczyć stóp w szarym mydle,

– nie stosować maści, ani innych preparatów przeciwbakteryjnych.

Zalecenia pozabiegowe:

– regularne wizyty u podologa i stosowanie się do zaleceń,

– noszenie odpowiednich opatrunków z substancjami aktywnymi,

– aplikacja tamponady lub klamry ortonoksyjnej,

– w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości w biomechanice stóp (czyli inne ułożenie stopy) – badanie stóp u fizjoterapeuty i zastosowanie wkładek indywidualnych.

Przeciwwskazania:

– problemy z krzepliwością krwi,

– nieunormowana cukrzyca.

Zobacz metamorfozę – Paznokcie wrastające

Zapraszamy do naszej kliniki: