Odwiedź nas

ul.Mickiewicza 8
47-100 Strzelce Opolskie

Skontaktuj się z nami

+48 721 461 023
gabinet@twojapodolog.pl

Onycholiza

Jeżeli zauważyłeś zmiany na płytce paznokciowej stóp: zmianę zabarwienie paznokcia, pojawiła się plamka czy nawet dostrzegasz, że fragment paznokcia jakby „wisi” w powietrzu? Myślisz, że to grzybica? Nie zwlekaj i udaj się do podologa na konsultacje, na których dowiesz się, co dalej robić. Chcesz wiedzieć więcej zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Co to jest onycholiza?

ONYCHOLIZA to bezbolesne oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska. Paznokieć po dłuższym czasie nie jest w stanie się przykleić do łożyska, które jest zrogowaciałe. Oddzielający się fragment paznokcia przyjmuje blade zabarwienie, przestrzeń pomiędzy płytką paznokciową umożliwia zgromadzenie się mas rogowych oraz zanieczyszczeń, co daje różnorodne zabarwienie paznokcia.

Poznaj przyczyny onycholizy:

1. Najczęściej jest spowodowana uciskiem – dot. osób noszących zbyt ciasne oraz zbyt luźne buty.

2. Niewłaściwe ułożenie stóp podczas chodzenia w obuwiu – czyli biomechanika.

3. Nieprawidłowa pielęgnacja paznokci.

4. Choroby min. łuszczyca, choroby tarczycy.

5. Aktywność fizyczna, np. chodzenie po górach, bieganie, granie w piłkę nożną oraz wiele innych.

Czas terapii

W przypadku onycholizy ciężko określić dokładnie czas terapii. Zależny jest od wielu czynników, m.in. z jakiego powodu się pojawiła ,jak długo jest ,czy uda się wyeliminować przyczynę jej powstawania ,jak mocno jest uszkodzone łożysko(czy jest trwałe uszkodzenie łożyska),jak szybko paznokieć rośnie.

Regularne wizyty przez pacjenta w gabinecie  wraz z dostosowaniem się do zaleceń zwiększa szanse szybkiej regeneracji uszkodzonego łożyska i tempa wzrostu przyklejonej płytki paznokiowej.

Jak leczyć onycholizę w gabinecie podologicznym?

Onycholiza często jest diagnozowana jako infekcja grzybicza lub bakteryjna. Onycholiza nie jest infekcją. Onycholiza stwarza idealne warunki by do infekcji doszło w przyszłości. Dlatego warto udać się do podologa jak najszybciej. Podolog omówi proces terapii, oczyści bezboleśnie zmiany na paznokciu i dostosuje odpowiednie preparaty do pobudzenia łożyska.

Po terapii onycholizy przez podologa poczujesz:

Jeżeli zauważasz podobne zmiany na paznokciach u stóp – nie zwlekaj i umów się już dziś na wizytę do podologa w nowoczesnej Klinice Podologicznej Małgorzaty Brolik przy ul. Powstańców Śląskich 6/1 w Strzelcach Opolskich.

Bardzo ważne:

Paznokieć z onycholizą po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą-podopogiem ,można uzupełnić i  poddać rekonstrukcji. Jest to możliwe jeśli wcześniej nie występowało żadne nadkażenie  grzybicze ani bakteryjne lub nie ma innych przeciwskazań.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rekunstrukcji paznokci zapraszamy do artykułu.

Terapia dla onycholizy - podsumowanie :

Cena zabiegu: od 160 zł

Czas trwania zabiegu: 15-60 min.

Przygotowanie do zabiegu:

– nie stosowanie lakieru ani zmywacza do paznokci przez ok.4 tygodnie przed wizytą,

– nie stosowanie żadnych maści, płynów, lakierów, olejków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych,

– minimum 12 h przed zabiegiem nie myć stóp.

Zalecenia pozabiegowe:

– ustalane indywidualnie: zdyscyplinowana współpraca z pacjentem stosującym się ściśle do zaleceń podologa

– oczyszczanie zmienionej płytki chorobowej co 4-6 tygodni,

– dyscyplina w stosowaniu odpowiednich dobranych preparatów leczniczych w zależności od dolegliwości,

– w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości w biomechanice stóp (czyli inne ułożenie stopy) – badanie stóp u fizjoterapeuty i zastosowanie wkładek indywidualnych,

– zmiana obuwia: nie noszenie wąskiego buta oraz niskiego na czubkach (np.baleriny) oraz wykluczenie obcasów w uzasadnionych sytuacjach.

Przeciwwskazania:

– problemy z krzepliwością krwi,

– nieunormowana cukrzyca.

Zapraszamy do naszej kliniki: