Osoby chore na cukrzyce często dopada neuropatia, co powoduje ograniczenie czucia bólu, temperatury, wibracji i dotyku w stopach, ale dochodzi również do zaburzenia chodu, zaniku mięśni. Mogą występować kurcze mięśni kończyn dolnych, mrowienie, drętwienie, kłucie, chorzy mogą odczuwać pieczenie stopy. Neuropatia jest związana z uszkodzeniem nerwów w organizmie. U osoby chorej na cukrzycę – dochodzi do uszkodzeń zakończeń nerwowych głównie na stopach i dłoniach.
Przy cukrzycy dochodzi również do niedokrwienia, który ma charakter makroangiopati z obecnością zmian miażdżycowych, to dlatego stopa osoby chorej na cukrzycę jest inna niż u zdrowych ludzi.
WAŻNE:
osoby chorujące na cukrzycę (diabetycy), wszystko, co dotyczy pielęgnacji stóp, powinny konsultować ze swoim lekarzem. Raz do roku należy również zgłosić do lekarza specjalisty, na kontrolę stóp, w szczególności przy wystąpieniu tzw. zespołu stopy cukrzycowej.
Jak należy pielęgnować stopy u osób chorych na cukrzycę ze zdiagnozowanym zespołem stopy cukrzycowej?
- Należy codziennie oglądać swoje stopy z użyciem lustra. Ważne jest, aby zwracać uwagę na podeszwową część stopy, paznokcie i przestrzenie międzypalcowe. Każde zaczerwienienie, a tym bardziej uraz powinny skłonić chorego do zabezpieczenia miejsca przed infekcją i wizyty u lekarza.
- Należy codziennie myć stopy łagodnym środkiem myjącym (najlepiej jeśli będzie to kosmeceutyk przeznaczony dla osób z cukrzycą) w bieżącej wodzie o temperaturze nie przekraczającej 37 st. C. Można wykonać kąpiel stóp z dodatkiem środka odkażającego. Czas kąpieli nie powinien być dłuższy niż 2-3 minuty, gdyż dłuższe moczenie prowadzi do macaceracji naskórka. Stopy należy osuszać bardzo delikatnie i dokładnie, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych – nie wolno trzeć skóry ręcznikiem.
- Należy regularnie skracać płytkę paznokciową, najlepiej papierowym pilnikiem. Brzeg paznokcia powinien być nieznacznie zaokrąglony, tak aby nie ranił wałów paznokciowych.
- Należy stosować kremy nawilżająco-natłuszczające, z pominięciem przestrzeni między palcami. Skutkiem stosowania kremów pielęgnacyjnych jest dobrze nawilżona i natłuszczona skóra, która dzięki temu jest miękka i elastyczna. W chwili obecnej na polskim rynku dostępnych jest wiele kremów przeznaczonych do pielęgnacji stóp osób chorych na cukrzycę. Wszystkie te preparaty zawierają substancję aktywną o działaniu antybakteryjnym i antymikotycznym/ przeciwgrzybiczym. Niektóre kremy zawierają również substancję zmniejszające potliwość, a także niewielkie obrzęki. Na skórę zbyt wilgotną wskazane jest użycie talku. Kosmetyki dedykowane dla diabetyków można nabyć w Gabinecie Pięknych Stóp.
- Bardzo ważne jest noszenie skarpet wykonanych z naturalnych włókien, bez szwów, w odpowiednim rozmiarze, pamiętając o codziennej wymianie na czystą parę. Obuwie powinno być wygodne, dostosowane do istniejących deformacji. Przeciwwskazane jest noszenie obuwia otwartego typu sandały. Nie wolno nosić butów na gołe stopy, gdyż zwiększa to ryzyko powstawania otarć. W żadnym wypadku nie należy chodzić boso. W domu zaleca się noszenie miękkich kapci z zakrytymi palcami, w celu ochrony palców przed urazami.
- Nie wolno nadmiernie ogrzewać stóp ani też ochładzać – przeciwwskazane są wszelkiego rodzaju termofory, grzanie stóp przed kominkiem, koce i poduszki elektryczne.
- Należy codziennie spacerować i ćwiczyć stopy. Czynności te wykonywane minimum 30 minut dziennie poprawiają stan ukrwienia, wzmacniają mięśnie.
- W przypadku stopy cukrzycowej należy dbać o dietę, prawidłową masę ciała, wdrożyć zdrowy i sportowy styl życia. Bezwzględnie należy unikać nadmiernego nadmiernego spożycia tłuszczów nasyconych, węglowodanów prostych czy też wysokoprocentowego alkoholu.
- Najważniejsze na koniec – należy obowiązkowo pamiętać o konieczności stałej kontroli stężenia glukozy we krwi, okresowej konsultacji z lekarzem diabetologiem i o przyjmowaniu wskazanych przez niego leków.
Chętnie odpowiem na dodatkowe pytania. Zapraszam do kontaktu i do Gabinetu Podologicznego.
Gosia Brolik