Co to jest onycholiza – to częste pytanie zadawane przez moich Pacjentów.
Onycholiza to nic innego, jak odwarstwienie się, potocznie określane słowem „odklejenie się” płytki paznokciowej od łożyska. Zazwyczaj zaczyna się od wolnego brzegu. Bywa często mylona z zakażeniem grzybiczym i leczona na „oko” ze względu na zabarwienie płytki paznokciowej, która może być m.in. żółtawa, brązowa.
Skąd bierze się onycholiza?
Przyczyn powstawania onycholizy może być wiele. Możemy ją nabyć, mieć wrodzoną lub odziedziczyć. Nabyta może pojawiać się przy niektórych schorzeniach np.: łuszczyca, liszaj płaski, ale również przy chemioterapii, w kontakcie z fenolem, formaldehahydem i wodą oraz przy urazach mechanicznych. Najczęściej występuje jednak u osób, które noszą niedopasowane odpowiednio obuwie, zbyt ciasne, zbyt wąskie, wykonane z twardego materiału. Wpływ może mieć zaburzenie w biomechanice czyli złe ułożenie stopy, a za tym idzie niefortunne ułożenie palców. Najbardziej popularne są jednak urazy mechaniczne i mikro urazy, czyli takie, które pojawiają się bardzo często i są prawie niewyczuwalne, efekt taki niestety uzyskujemy przy źle dobranych butach.
Czy onycholiza jest niebezpieczna?
W przestrzeni, która powstała pomiędzy paznokciem a łożyskiem, gromadzą się zanieczyszczenia, mogą tam być bakterie, wirusy, ale również zakażenia grzybicze. W zależności od przyczyny widoczne są różne zabarwienia – żółte, szare, brązowe czasem czarne jeśli dostaje się np. brud. Najczęściej dochodzi w takich miejscach do zakażeń grzybiczych, rozwijających się od miejsca w którym występuje onycholiza, a następnie rozprzestrzeniających się na dalsze części płytki paznokciowej, zajmujących coraz większy obszar paznokcia, który wymaga długiego leczenia. Często pacjentki bagatelizują ten stan i nakładają na paznokieć hybrydę lub lakier celem zamaskowania zmiany. Po usunięciu lakieru okazuje się, że paznokieć ma kolor ciemny, zielonkawy, brązowy. Mała zmiana na płytce paznokciowej po takim maskowaniu może okazać się znacznie większa, a pod płytką zaczęła rozwijać się bakteria – pałeczka ropy błękitnej, też wymagająca leczenia.
Jak leczyć onycholizę?
Sukcesywnie lecząc onycholize należy przede wszystkim wyeliminować przyczynę jej powstawania. Jeśli są to buty to należy zakładać takie, które nie będą powodowały tych zmian. Następnym krokiem będzie wizyta u podologa, celem wprowadzenia terapii. Terapia polega na usunięciu i bezbolesnym oczyszczeniu zmiany oraz wprowadzeniu odpowiedniego preparatu w celu zregenerowania łożyska. W Gabinecie Podologicznym polecam preparaty, w których głównym składnikiem są białka, np. siara z mleka ssaków(Colostrum bovinum). Preparat na onycholizę ma działać również przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciw wirusowo, odżywczo i nawilżająco. Osiągamy sukces w terapiach w momencie, kiedy pacjent współpracuje z podologiem i wyeliminuje przyczynę oraz stosuje się do zaleceń. Wtedy sukces jest gwarantowany, a powikłania po onycholizie należą do przeszłości.
Serdecznie zapraszam do mojego Gabinetu Podologicznego na konsultacje!
Pozdrawiam,
Małgosia Brolik