Czy zdarza Ci się taka sytuacja, iż wolisz nie chodzić w gościnę do przyjaciół, ponieważ wstydzisz się ściągnąć buty? Czujesz się zażenowany, gdy domownicy kręcą nosem i oskarżają Cię o nie mycie nóg, chociaż jest zupełnie inaczej?
Moi pacjenci często mają taki problem i pytają mnie o sposób na nieprzyjemny intensywny zapach stóp. Pocenie się jest naturalnym procesem, koniecznym do zachowania odpowiedniej równowagi wewnętrznej organizmu. Dzięki niemu wydalamy zbędne substancje oraz regulujemy temperaturę naszego ciała. Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe. U zdrowego człowieka pot zawiera: 98-99% wody oraz niewielkie ilości chlorków, kwasu moczowego, amoniaku, mocznika, tłuszczów, związków potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Jego skład u każdego jest indywidualny, zależny od rodzaju przyjmowanych lekarstw, pokarmów, czynników hormonalnych, a nawet warunków klimatycznych i schorzeniach towarzyszących.
Z czego wynika nadmierna potliwość?
Nadmierna potliwość wywołana może być stanami emocjonalnymi, wysiłkiem fizycznym, spożywaniem niektórych potraw czy klimakterium. W momentach silnego stresu zapach potu może być bardziej intensywny, a to spowodowane jest wydzielaniem hormonu stresu, tj. adrenaliny i kortyzolu. Pocenie dotyczy w tym przypadku stóp, dłoni, pach, pachwin oraz twarzy i ma charakter napadowy. Może być dziedziczne i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Oprócz wyżej wymienionych przyczyn fizjologicznych występują również przyczyny chorobowe. Wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne i wirusowe, zatrucia, niektóre nowotwory oraz zaburzenia hormonalne oraz inne schorzenia.
Nadmierna potliwość jest dużym problemem natury estetycznej i może wpływać na nasz stan psychiczny. Pacjenci dotknięci tą trudną przypadłością czują się zażenowani, wstydzą się, czują się skrępowani, bywa, że unikają kontaktu z innymi ludźmi.
Keratoliza dziobata
Jak przystało na ciekawskiego podologa – zawsze chętnie zobaczę stopę, aby ocenić stan skóry. Zbyt częste trzymanie stopy w środowisku wilgotnym ma ogromne znaczenie zarówno dla skóry jak i paznokci. Nie rzadko towarzyszą temu zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Te ostatnie często nasilają się pomiędzy palcami, a szczególnie pomiędzy 5 a 4 palcem. Czasem skóra pęka i wtedy bardzo boli lub szczypie. Bywa jednak, że dotyka nas też zakażenie bakteryjne i tu odgrywają główną rolę keratolityczne bakterie Gram – dodatnie z grupy Corynebacterium oraz Kytococcus sedentarius, Dermatophilus congolensis i Actinomyces. To one wywołują schorzenie, jakim jest keratoliza dziobata, która jest dermatozą uciążliwą, lubiącą nawracać, jest bardzo popularna i uwielbia nadpotliwość stóp.
Pacjenci skarżą się – gdy jak stopa jest dłużej w wodzie czyli np. po basenie czy po kąpieli, to skóra w niektórych miejscach na podeszwie ma białawy nalot, jest taka inna, jakby zmacerowana. Widoczne są też liczne ubytki w warstwie rogowej – przypominające dziureczki, kratery.
Na początku mamy kilka takich wgłębień, ale z czasem zaczyna ich być coraz więcej i więcej, tworząc skupiska. Pojawiają się w miejscach dużego ucisku, czyli pod palcami, na śródstopiu i na pięcie. W wielu przypadkach keratoliza dziobata przebiega jednak bezobjawowo, może towarzyszyć tkliwość, świąd, przykry zapach spowodowany bakteriami zawierającymi estry etylowe.
Najtrudniejsza sytuację mają pacjenci, którzy mają taką specyfikę pracy, iż wymagane są buty zabudowane i wielogodzinna praca w tych butach. Są oni szczególnie narażeni na rozwój schorzenia oraz nawroty. Szczególnie pacjenci pracujący w mundurówce, w fabrykach i na budowach (gdzie przepisy BHP wymagają obuwia chroniącego stopę).
Zalecenia
Zaleceniem podologicznym jest konsultacja dermatologiczna i poddanie się terapii farmakologicznej, w połączeniu z regularnymi wizytami w gabinecie podologicznym w celu oczyszczenia skóry zmienionej chorobowo.
Profilaktyka
Profilaktycznie należy wyjątkowo regularnie dbać o higienę stopy, o dezynfekcję skóry i obuwia. Nie zapominajmy, że czyste stopy wkładamy do butów, gdzie zostają grzyby, wirusy i bakterie. Dezynfekujmy obuwie sprejami na co dzień każdego dnia i odwiedzajmy od czasu do czasu takie miejsca gdzie można profesjonalnie zdezynfekować obuwie, np. gabinet podologiczny.
Należy stosować preparaty osuszające skórę i antyperspiranty, nosić skarpety z naturalnego włókna oraz przewiewnego skórzanego obuwia.
Apel podologa!
Nie lekceważmy nadpotliwości stóp! Nie wstydźmy się ściągania obuwia, gdy idziemy do przyjaciół lub rodziny. Koniec z zażenowaniem gdy wychodzimy z basenu, a stopa wygląda nieestetycznie. Czas zacząć dbać o stopy i o siebie.