Odwiedź nas

ul.Mickiewicza 8
47-100 Strzelce Opolskie

Skontaktuj się z nami

+48 721 461 023
gabinet@twojapodolog.pl

Dlaczego wrastają paznokcie? (cz.1)

Dlaczego wrastają paznokcie? (cz.1)

Wrastanie paznokci, to częsty problem z jakim pacjenci trafiają do mojego gabinetu. Czują ból, dyskomfort w chodzeniu, a czasem nawet tkliwość podczas snu, kiedy stopa, a dokładnie palec, opiera się lub haczy o kołdrę. Nieprawidłowy kształt paznokcia przyczynia się do notorycznego stanu zapalnego palca, a w wałach paznokciowych pojawia się zmiana, ropa i krew.
Kształt paznokcia wrastającego, to często skutek nieprawidłowości w stopie. Bywa też i tak, że taka „uroda” paznokci zostaje przekazana w genach – po rodzicach, dziadkach. W rozmowach z rodziną okazuje się, iż przykładowo nasz dziadek od zawsze miał podobny problem. I tu należy pamiętać, że natury nie zwalczymy, ale jesteśmy w stanie poprawić komfort w chodzeniu.
Często nie wiemy gdzie się udać i trafiamy do chirurga, w celu zerwania paznokcia. Kto z nas był u chirurga ten wie, z jakim dyskomfortem się to wiąże. Zerwanie paznokcia wrastającego nie zmieni jego toru wzrostu i nie zniknie przyczyna jego powstawania. Chwilowo tylko pozbywamy się paznokcia, który ranił nasz wał, skórę. Istnieje też ryzyko powikłań.
Na zdrowie naszego organizmu ma wpływ wiele czynników – podobnie jest z płytką paznokciową.

Jakie są przyczyny wrastania paznokci?
Przyczyn wrastania paznokci jest wiele, każda stopa jest inna i ma inne predyspozycje.
Paznokcie mogą się zwijać i być pogrubiałe dzięki różnym schorzeniom.

Zaburzenie w krążeniu na nogach może powodować, że paznokcie będą suche i nie odżywione dostateczną ilością składników odżywczych, które mogą wpłynąć na jego elastyczność. Wtedy paznokcie zaczynają się kurczyć – zwijać jak liść jesienią. Zmieniają kształt w rurkę.

Nadpotliwość ma również wpływ na wrastanie paznokci. Widoczna jest ona najczęściej u młodych osób nawet w wieku szkolnym, czasem pojawia w parze z przerośniętymi wałami i cienkimi paznokciami.

Nieprawidłowa biomechanika też bywa częstą przyczyną. Przykładowo dobrze nam zanany Halux powoduje, że inaczej nasza stopa się układa i w ten sposób również powstaje wrastający paznokieć, ale o tym opowiem więcej podczas konsultacji w gabinecie podologicznym

Serdecznie zapraszam do kolejnej części artykułu na temat wrastających paznokci.
Opowiem, jakie błędy najczęściej popełniamy w domowej pielęgnacji paznokci wrastających.

Jeśli masz problem z paznokciem, czujesz ból i dyskomfort, to zapraszam Cię do kontaktu oraz do konsultacji w gabinecie.
Wasza podolog Małgorzata Brolik